AOR AR8600 MkI vs AOR AR8600 MkII

Před nedávnou dobou jsem se rozhodoval jaký přijímač/skener na VKV+UKV si pořídím a pro někoho možná trochu překvapivě jsem upřednostnil AOR AR8600 před IC-R8500 (viz. článek).

Dnes je u prodejců dostupná verze MkII. První co mne samozřejmě zajímalo je rozdíl mezi verzí MkI (původní verze AR8600 a zároveň ta kterou jsem porovnával s R8500l) a verzí MkII.

Na DX kempu Skalka se samozřejmě sešli dvě AR-8600ky a to po jedné od každé verze.

200704041324_p3310237_std

AOR AR8600 MkI nahoře a AR8600 MkII dole
Předpokládal jsem, že rozdíly budou minimální. Nyní blíže k vzájemnému porovnání.


Přijímač

První čeho si člověk všimne je rozsah přijímače.

  • MkI přijímá v rozsahu 530 kHz-2040MHz (negarantovaně přijímá již od 100 kHz)
  • MkII přijímá v rozsahu 100 kHz-3000MHz

Rozšíření rozsahu u MkII bych nepřikládal příliš velkou váhu. Platí, že dole na KV je AR8600 (jak MkI, tak i MkII) spíše nouzovým řešením a čím níže jdeme, tak tím je to horší. Posunutí horní hranice příjmu vypadá sice také zajímavě, ale citlivost přijímače v oblasti 2-3GHz je malá. Obecně se dá říci, že čím výše nad 1GHz u MkII půjdete, tak tím se rádio stává tupějším a tupějším.

S trochou zjednodušení se dá říci, že do 30MHz je citlivější MkII. Tato zvýšená citlivost ovšem přináší i zvýšené nároky na ošetření vstupů. V pásmu 30MHz-1GHz jsou obě verze srovnatelné a MkII má své parametry (zejména citlivost) v tomto pásmu rovnoměrnější než MkI. Nad 1GHz je MkII tupější než MkI.

Ještě jednou bych se vrátil k onomu problematickému příjmu na KV. V obou svých verzích je AR8600 na KV bez preselektoru téměř nepoužitelný. Řekl bych rovnou nepoužitelný, ale ona to zas není úplně pravda. V čistém a „nezarušeném“ prostředí se dá za určitých okolností fungovat na KV i bez preselektoru. Není to nic moc, ale fungovat se dá. Například na Skalce se ukázalo, že je nejspíš trochu pravdy na tom, že MkII má lépe ošetřené vstupy (MkII by dle výrobce měl mít přidané další pásmové propusti na vstupu oproti MkI). Při poslechu na MiniWhip se AR8600 MkII se zapnutým attenuatorem na Skalce nezahlcoval. Příjemné je také to, že audio při SSB je u MkII oproti MkI bližší audiu klasického KV tranceiveru. Všechna vylepšení jsou na druhou stranu „dohnána“ tím, že MkII je na KV citlivější a tedy i zároveň náchylnější k zahlcení.

V „zarušeném“ prostředí se chovájí obě verze přijímače téměř stejně a člověku by se chtělo na první pohled říci, že jim ani svěcená voda nepomůže. Vlastně je to pravda. Svěcená voda jim opravdu nepomůže, ale preselektor rozhodně ano.

Následující obrázek ukazuje jak vypadá dekódovaní faxu z meteo stanice Northwood (UK) 8,0400 MHz na AR8600 MkII při zapnutém/vypnutém preselektoru či attenuatoru. Jako anténa byl použit dlouhý drát (RW) o délce cca 40m připojený přes MLB.

200704072345_aor-fax2

Pro lepší viditelnost poruch v dekódování ještě jednou to samé, ale inverzně:

200704072345_aor-fax

V průběhu příjmu faxu jsem zapínal a vypínal (BYPASSem) preselektor a attenuator. Stavy jsou následující:

  • ATT+PRESEL – zapnutý preselektor a zapnutý attenuator
  • PRESEL ONLY – zapnutý preselektor a vypnutý attenuator
  • ATT ONLY – vypnutý preselektor a zapnutý attenuator
  • DIRECT – RandomWire 40m připojen přímo na vstup AR8600

Obdobnou situaci si můžeme ukázat na příjmu signálu RTTY. Na následujícím obrázku je vidět vodopád při přijímači naladěném na 14,0800 MHz během RTTY Contestu. Anténa byla totožná jako v předchozím případě (RW cca 40m s MLB). Při přímém připojení na vstup AR8600 bylo slyšet, že někde zřejmě budou stanice vysílající RTTY, ale na vodopádu nebylo vidět naprosto nic. Po zapnutí preselektoru se najednou zřetelně objevilo několik stanic vysílajících RTTY. Následné zapnutí attenuatoru vodopád i audio ještě více „vyčistilo“.

200704072345_ar8600-rtty-14mhz

Ke krátkým vlnám se dá říci, že ve finále je AR8600 MkII o trochu lepší než AR8600 MkI. Ovšem oba přijímače mají na KV celkem slušné problémy.

Celkově v celém přijímaném pásmu jsou příjmové vlastnosti velmi podobné a u obou verzí srovnatelné. Žádné výrazné změny v oblasti příjmu se nekonají. AOR AR8600 MkII má v některých ohledech trochu lepší parametry, ale přílišný význam bych tomu nedával. Obdobná situace je i v případě rozšířeného příjmového rozsahu. Je to pěkné, ale valný význam to nemá. Tedy pokud se nechystáte monitorovat opravdu silnou stanici někde mezi 2-3GHz.


Ovládání a nové funkce

Drobných změn doznalo i ovládání/funkce AR8600.

Nejpřínosněji hodnotím změnu u výstupního audio signálu na konektoru ACC. Verze MkI měla sice také vyvedený audio výstup na konektoru ACC, ale ten nebyl „squelchovaný“. Změna u MkII spočívá právě v tom, že výstupní signál je řízen squelchem. Připojení k PC či externímu záznamníku je tedy u MkII velmi snadné (zapnutí a vypnutí záznamu „VOXem“) a je možný i současný poslech na vestavěný reproduktor přijímače.

Zajímavým zlepšením je i možnost zapnout squelchem ovládané podsvícení ovládacích prvků. Ovšem tato funkce má význam spíše u ručních skenerů. Co jsem se narozčiloval u Yaesu VR-500, že tuto funkci nemá a pak mne Yaesu překvapilo podruhé, když jsem ji náhodou našel ve skenovacím režimu u tribandové ručky VX-5R.

Další změnou spojenou s podsvícením ovládacích prvků je možnost volby intenzity tohoto podsvícení. Nová funkce dimmer (přitlumení) má jen dva stavy a to ON/OFF, ale za temných večerů se tato funkce celkem hodí.

Poslední změnou, která stojí za řeč, je možnost připojit externí S meter ASM8600. Tato možnost je pouze u verze MkII a dokonce i u starších verzí MkII, které byly vyrobeny před 1.1. 2006 je nutná modifikace.

200704072345_asm8600


Závěr

AOR AR8600 MkII je o trochu lepší či lépe řečeno dotaženější verzí AORu AR8600 MkI. Žádné výrazné změny v oblasti příjmu se nekonají. MkII má také pár zajímavých vylepšení v oblasti ovládání.
Pokud se dnes rozhodnete pořídit si novou AR8600, tak vlastně nemáte jinou volbu než jít do MkII (MkI se již neprodává). Pokud kupujete skener z druhé ruky, tak věste, že reálných rozdílů mezi MkI a MkII je opravdu málo.

Jan Kepič – 2007